DUYURULAR : BLOG İNSAN KAYNAKLARI HABERLER
Müşteri Hizmetleri 0 (232) 251 7 251
Doğalgaz için Sıkça Sorulan Sorular Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki farklar nelerdir?
Bacalı kombiler; yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları, uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlara uygun olarak yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir. Aksi takdirde bacadan sızan karbondioksit gazı ortamda bulunan insanları zehirler. Bundan dolayı bacalı kombilerde ortamın havalandırılması çok önemlidir. Hermetik kombiler ise yanma için gerekli olan oksijeni dışarıdan alırlar ve yanma sonucunda oluşan yanma ürünleri de baca vasıtasıyla dışarıya atarlar.
 
Kombinin dijital olması daha iyi olduğunu mu gösterir?
Kombinin dijital olması daha iyi çalışmasına ya da veriminin yüksek olmasına etki etmez. Kombilerde önemli olan teknik özelliklerinin iyi olmasıdır.
 
Evim için hangi kombiyi seçmeliyim?
Binada standartlara uygun müstakil bir baca varsa ve baca için Makine Mühendisleri Odasından veya yetkili yapı denetim kuruluşlarından baca uygunluk belgesi alınarak, bacalı kombiler kullanılabilir. Aksi takdirde kesinlikle hermetik kombili cihazları tercih etmek gerekir.
 
Kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?
Kombi alırken kombinin; kapasitesine, verimin yüksek olmasına, cihazın TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının olmasına, yakıtta tasarruflu olmasına ve servisin kalitesine dikkat etmek gerekir.
 
Yoğuşmalı kombi ne demektir?
Yoğuşmalı kombiler; yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gazın içerisinde bulunan su buharının, yoğuşturulmasıyla ortaya çıkan enerjinin, tekrar sistemde kullanılmasıdır.
 
Yoğuşmalı kombiler her evde kullanılabilir mi?
Yoğuşmalı kombilerde kullanılan parçalar diğer kombilere göre daha pahalıdır ve sistemde kullanılan suyun sıcaklığı da ( 50 - 30 C ) yani düşük sıcaklıkta olması gerekir. Bundan dolayı da daha fazla radyatör kullanılmalıdır. Buda sistemin daha pahalıya kurulması demektir.
 
Kombilerin monte edilebileceği yerler nelerdir?
Bacalı kombiler; standartlara uygun yapılmış müstakil bacanın olduğu banyo, wc ve yatak odası haricinde ki yerlere monta edilebilirler. Hermetik kombiler; bacası dış ortama açılabilen her yere monte edilebilirler. 
 
Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler nerelerdir?
Binaların merdiven boşluklarına, genel kullanıma açık koridorlara, baca duvarları üzerine, bina aydınlıklarına, açık balkonlara ve asansör boşluklarına monte edilemezler.
 
Kombiyi koyduğum balkonun kapatılması gerekli midir?
Açık balkona kombi konmaz. Balkonu ya tamamen yada cihazın olduğu yeri kapatmak gerekir.
 
Kombiyi sürekli açık tutmak, kombiye zarar verir mi?
Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutabilirsiniz.
 
Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?
Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hemde cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.
 
Geceleri kombiyi hangi konumda tutmalıyım?
Evin soğumasını önlemek amacıyla kombiyi en düşük seviyede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, gündüz evi ısıtmak için yüksek enerji harcamamış olursunuz.

Kombiyi ekonomik kullanmak için radyatörleri kapatmak doğru bir uygulama mıdır?
Kombilerde su devir daimi bir pompa vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gerekir. Aksi takdirde pompa zarar görebilir.
 
Merkezi sistemden bireysel sisteme geçildiğinde döküm radyatörlerimi yeni aldığım kombide kullanabilir miyim?
Kullanabilirsiniz. Ancak, radyatörler ve tesisat temizliği yapılması sistemin uzun ömürlü ve ekonomik olması için daha yararlı olacaktır.
 
Kombiyi monte ettirirken nelere dikkat etmeliyim?
Kombilerinizi, İZMİRGAZ'ın yetkili firmalarına yaptıracağınız iç tesisat dönüşümü kapsamında monte ettiriniz. Çünkü her kombinin montajında dikkat edilecek hususlar vardır. Bunların ihmalinde; hem tesisatta, hem de cihazda maliyeti çok yüksek arızalar meydana gelebilir.
 
Kombilerde oda termostatı kullanmanın ne gibi yararı olur?
Oda termostatı; ekstra yakıt tasarrufu sağlayarak hem ekonomik, hemde konforlu ısınmanızı sağlar. Böylece, daire içinde kontrollü, konforlu ve maksimum yakıt tasarrufu ile ısınma sağlamış olursunuz. İlave olarak radyatörlerde termostatik vana kullanmak yakıt tasarrufu için çok önemlidir.
 
Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalıdır?
Kombi tarafında kalorifer tesisatında sirkle edilen suyun basıncı çok düşük olursa, kombi çalışmaz ve arıza durumuna geçer. Bu nedenle, kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır.

Kombinin üzerinde bulunan yaz/kış konumu ne demektir?
Kış konumunda; kombiden hem kalorifer tesisatı, hem de sıcak su kullanımı için faydalanır. Yaz konumunda işe kombiden sadece su elde edilir.
 
Kombi bakımı için neler yapmalıyım?
Her yıl kışa girmeden önce kombi üretici firmasının yetkilendirdiği yetkili servis çağrılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi, bacalı cihazsa ilave olarak baca kontrolü ve temizliği yapılmalıdır.

keşif